İSKİD “CE Etiketlemesi ve ERP Uyumu“ Konusunda Seminer Düzenledi

İSKİD, 27 Kasım 2019 tarihinde Point Otel Barbaros’ta “CE Etiketlemesi ve ERP Uyumu“ konu başlığıyla seminer organize etti.

İSKİD üyelerinden Doğu İklimlendirme, Erbay, Ercan Teknik, Güven Soğutma, Karyer, MGT Filter sponsorluğunda düzenlenen etkinlik, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy’un açılış konuşması ile başladı. CE belgelendirmesi ile ilgili konunun uzun süredir ülkemizde tartışıldığını ifade eden Ozan Atasoy, Avrupa Birliği Komisyonu’ndan çıkan regülasyonların enerji verimliliği ile ilgili olduğunu ancak bu konuların CE belgelendirmesine de yansıtılmaya başlandığını ve iki konunun birlikte düşünüldüğünün altını çizdi.

Seminerde ilk sunum Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Makina ve Teçhizat Sanayi Dairesi Başkanlığı’ndan Aslan Gür tarafından yapıldı. Gür, sunumunda havalandırma ve iklimlendirme üniteleri için çevreye duyarlı tasarım ve enerji etiketlemesi konularındaki tebliğ ve yönetmeliklere değindi. Daha sonra sunumlara Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü’nden Melik Hüseyin Hamidioğulları’nın sunumu ile devam edildi. Hamidioğulları’nın detaylı sunumunda piyasa gözetimi ve denetimi (pgd), enerji verimliliği ve çevreye duyarlı tasarım ekotasarım, ekotasarım ve enerji etiketlemesi ile ilgili teknik mevzuat, ürünlerde enerji etiketlemesi uluslararası örnekler, klima denetimleri, EEPLIANT projesi konularına değindi.

Yoğun katılımla gerçekleşen etkinlik soru-cevap bölümü ile son buldu.