Dergimizden Makaleler

MAKALE - ASHRAE ÖDÜLLERİ UYGULAMA YAZISI - Enerji Verimliliği İçin Holistik Tasarım Yaklaşımı

LED ve floresan kullanımına dayalı aydınlatma tasarımı, aydınlatma etkisini en üst seviyeye çıkarırken enerji kullanımını azaltmak üzere modellendi.

13.8.2018

Devamını Oku

MAKALE - CASE STUDY - Tarihi Okullarda Konfor ve Verim İçin HVAC Yenilemeleri

“Artan enerji maliyetleri karışışında Cambridge Üniversitesi’nin, İngiltere Cambridge’deki Tıbbi Araştırma Konseyi (Medical Research Council MRC), enerji faturalarını ödemek için hayat kurtarıcı kanser araştırmalarını azaltmak gibi üzüntü veren bir ikilemle karşı karşıyaydı.” Brian Richardson, Yönetici.

6.8.2018

Devamını Oku

YALITIM SAVAŞINI GİRİNTİLERDE KAZANMAK MÜMKÜN MÜ

Binalara su girmesine karşı verilen savaş bina birleşme yerlerinde ve köşelerde kazanıldı ama girintilerde pek başarılı olmadık. Ancak bunu dile getirmek artık sıkıcı ve demode. Bu nedenle birleşme yerlerini ve köşeleri Kastilya tarzı mimari gibi daha çekici, egzotik; girintileri ise eski moda yapmaya çalışıyoruz.

7.6.2018

Devamını Oku

Sıcak Hava Besleme Sistemlerinde İç Ortam Havası Tabakalaşması

Besleme havasının akış oranı ve besleme havasının sıcaklığı, ayarlanan oda sıcaklığını korumak ve devam ettirmek için dış ortamın sıcaklık koşullarına ve iç ortamdaki ısıtma yüklerine bağlı olarak değişebilir. Besleme havası sıcaklığını artırmak ve besleme havası akış oranını azaltmak enerji tüketimini azaltabilir, ancak yetersiz hava dolaşımına neden olur ve iç ortam hava kalitesinde düşmeye yol açar. Besleme havası akış miktarının artırılması oda içinde hava dolaşımını ve hava karışımının etkinliğini artırır, ancak aynı zamanda enerji tüketimini de artırır1. Bu nedenle hava karışımının etkinliği ve enerji verimliliği arasında optimal bir korelasyon bulmaya ihtiyaç vardır.

6.6.2018

Devamını Oku

MAKALE - MÜHENDİSİN NOT DEFTERİ

CHILLER VE KAZANLAR AYNI ODADA OLURSA; BİR UYARI HİKÂYESİ

25.4.2018

Devamını Oku

ASHRAE ÖDÜLLERİ UYGULAMA YAZISI

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ YENİ TİCARİ BİNALAR

25.4.2018

Devamını Oku

ASHRAE ÖDÜLLERİ UYGULAMA YAZISI

BİLİM VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ TEŞVİK MANSİYON ÖDÜLÜ

1.3.2018

Devamını Oku

KONUT UYGULAMALARI / İKİ KATLI ESKİ / ORTA KALİTELİ EVLERDE SICAKLIK TABAKALAŞMASI SORUNU

“Aşağıdaki makale iş dünyasına değil, sizlerin ve bizim kişisel deneyimlerimize yöneliktir. Her ne kadar sektörün profesyonelleri de olsak; yaz aylarında anneden babadan, büyükannelerden kalma aile yazlıklarına gitmeyi kim sevmez... Çocukken serin serin uyuduğumuz evler artık klimasız pek çekilmiyor maalesef...Makalenin yazarı işte böyle bir deneyimin üzerinden pratik bir çözüm keşfetmiş.” Yazı İşleri

1.3.2018

Devamını Oku
1 2